قالب وردپرس

یبوست نوزادان را با ماساژ دادن رفع کنید

یبوست نوزادان را با ماساژ دادن رفع کنید
یبوست نوزادان را با ماساژ دادن رفع کنید
یبوست نوزادان را با ماساژ دادن رفع کنید

یبوست نوزادان را با ماساژ دادن رفع کنید

یبوست نوزادان را با ماساژ دادن رفع کنید::

این ماساژ وقتی که اولباس پوشیده است می‌تواند انجام شودولی اگربرهنه باشد موثرتر است.
دست کم یک ساعت بعد از‌هر بار شیر داد برای انجام این ماساژ ها صبر کنید.
نشانه‌ها و علائم
•    مدفوع نکردن
کودک مبتلا به یبوست مکرراًبرای بیرون دادن مدفوع به خودفشار می‌آورد ولی هیچ‌گاه بااین فشارها موفق به دفع مدفوع نمی‌شود.
•    مدفوع سفت
مدفوع دفع شده سفت است و اغلب به گلوله‌های سفت شباهت دارد.
•    گریه کردن
دفع مدفوع سفت ممکن است دردناک باش.درنتیجه نوزادان اغلب درست قبل ازخروج مدفوع یاهنگام خروج آن گریه می‌کنند.
•    وقفه زمانی و فاصله بین دو مدفوع
اگرکودکتان به مدت سه روز دفع مدفوع نداشت امکان دارد که به یبوست دچار شده باشد.
برای نوزادان و کودکان کوچک هم سه بار در روز مدفوع کردن و هم مدفوع نکردن به مدت سه روز امری عادی می‌باشد و اگر شیر مادر می‌خورند گاهی حتی بیشتر از این مدت هم طبیعی است.
•    قرمز شدن در اثر فشار
قرمز شدن یکی از نشانه‌های یبوست است ولی همیشه یک نشان قابل‌اعتماد نیست زیرا نوزادان اغلب وقتی مدفوع می‌کنند  صورتشان قرمز می‌شود.
اگرکودک شماوقتی مدفوع می‌کند به خودفشار می‌آورد ولی مدفوع اونرم است و شکل طبیعی دارداودچار یبوست نیست.

یبوست نوزادان را با ماساژ دادن رفع کنید

کارهایی که باید کرد

•    دادن مقدار کافی مایعات
کودکتان باید به اندازه کافی مایعات بنوشد.
آب پرتقال طبیعی می‌تواند به حرکت روده‌ای کمک کند. هر روز به کودکتان 75 تا 150 گرم آب پرتقال رقیق‌شده بدهید. آب چند عدد پرتقال را بگیرید و از صافی رد کنید و یک استکان آب پرتقال را با چهار استکان آب جوشیده سرد شده مخلوط و رقیق کنید.
•    رژیم غذایی سالم
بعد از چهار ماهگی  نوزاد می‌تواند همراه با شیر مادر یا شیر خشک  از آب میوه هم استفاده کند. از چهار ماهگی به کودکتان برنج ، آرد گندم و ذرت ، پوره میوه و سبزیجات و آلوی خیس کرده بدهید. از شش ماهگی نیز به آرامی غلات  لپه و دیگر حبوبات را نیز به کودکتان بخورانید. رژیم فیبردار (سبزیجات پخته‌شده) و مایعات در پیشگیری از یبوست به او کمک می‌کند. ولی چربی را از‌ رژیم غذایی‌اش حذف نکنید. در صورت لزوم با پزشک خود مشورت کنید.

ماساژ برای رفع یبوست

1.    حرکات چرخشی کوچک در اطراف ناف: در انگشت اول یکی از دست‌هایتان را نزدیک ناف قرار دهید  آن‌ها را به آرامی فشار دهید و یک حرکت چرخشی ایجاد کنید و سپس فشار را‌ رها سازید. انگشتانتان را به آرامی دور ناف بکشید و این کار را تکرار کنید. دست را به شکل فنری در جهت حرکت عقربه‌ای ساعت تا زمانی که به ران سمت راست برسد حرکت دهید. این کار باعث تحریک روده کوچک می‌شود و همچنین باعث می‌شود محتویات روده در طول آن به حرکت درآید.
2.    در اطراف شکم: از قسمت داخلی ران سمت راست شروع کنید. سطح انگشت و کف دستتان را به طرف بالا و سمت راست قفسه سینه حرکت دهید و سپس به سوی نقطه مشابه در سمت چپ این کار را انجام دهید. حرکات ماساژ را به طرف پایین  یعنی درست تا قسمت داخلی کشاله ران سمت چپ ادامه دهید. سپس طول قسمت زیر شکم حرکت را ادامه دهید تا به ران سمت راست برسید. این کار را چندین بار تکرار کنید. این عمل باعث جابجا شدن و حرکت محتویات روده بزرگ می‌شود.

یبوست نوزادان را با ماساژ دادن رفع کنید

3.    حرکات پا دوچرخه: مچ پاهای کودکتان را بگیرید و یک زانوی او را خم کنید. زانو را به طرف شکم نوزاد بالا بیاورید. حالا پا را آرام بکشید تا صاف شود و زانوی دیگر را درست قبل از اینکه پای دیگر کاملاً صاف شود روی شکم خم کنید. این حرکت دوچرخه‌ای را آرام و به طور موزون چندین بار تکرار کنید. این‌کار حرکت روده‌ای را افزایش خواهد داد.
4.    خم کردن همزمان زانوها: مچ‌ پاهای کودکتان را بگیرید و هر دو زانوی او را در یک زمان خم کنید. آنگاه آن‌ها را تا روی شکم بالا بیاورید و چند لحظه او را در این حالت نگه‌دارید. سپس پاها را به آرامی تا زمانی که صاف شود به پایین بکشید. این‌کار را به آرامی چند بار تکرار کنید. این روش می‌تواند به باز شدن روده کودک کمک کند.

نکات:

•    کودکتان را درحالی‌که پاهایش به طرف شماست  به پشت بخوابانید.
•    یبوست برای نوزادان و کودکان مشکلی معمول است. اگر فرزندتان دچار یبوست شد  دوباره این پدیده تکرار خواهد شد. پزشکتان قادر است در این زمینه به شما مشاوره مفیدی بدهد و به شما در مقابله با مسئله یبوست کودکتان کمک کنند.
یبوست نوزادان را با ماساژ دادن رفع کنید
منبع:bartarinha.ir

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “یبوست نوزادان را با ماساژ دادن رفع کنید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 13 =

قالب وردپرس