قالب وردپرس

جلوگیری از آسیب های ورزشی،راههای جلوگیری از آسیب های ورزشی چیست؟

ورزشی
ورزشی
ورزشی

جلوگیری از آسیب های ورزشی:یکی از عوامل مهم بروز آسیب های ورزشی عدم آمادگی بدنی است که می تواند به صورت عدم آمادگی عمومی یعنی عدم توانایی و قدرت کافی عضلات، عدم انعطاف پذیری مفاصل یا عدم تعادل عضلات یعنی عدم تناسب توان عضلات یک سمت با سمت دیگر بدن و… بروز کند.

ورزشی

شاه بیت آمادگی بدنی مناسب برای ورزشکاران، بدن سازی مناسب درطول تمرینات پیش از فصل و پیش از مسابقات است. نگارنده بارها از زبان مربیان محترم شنیده است که علت عدم موفقیت یا شکست تیم شان را آسیب دیدگی بعضی یاران کلیدی بیان نموده اند که به نظر من این عذر بدتر از گناه است و اساسا یکی از وظایف اصلی کادر فنی تأمین آمادگی بدنی بازیکنان است که نه تنها قابلیت تکنیکی لازم برای آنها را فراهم آورد، بلکه مطابق مطالب پیشگفت از بروز آسیب های ورزشی هم پیشگیری نماید.
گرم کردن قبل از ورزش و سرد کرد در پایان آن نیز اهمیت دارد. هر تمرین ورزشی ۵ مرحله دارد: نرمش (۵ دقیقه)؛ حرکات کششی (۵ تا ۱۰ دقیقه)؛ گرم گردن مثلا با دویدن آرام (۵ دقیقه)؛ فعالیت یاتمرین اصلی و سرد کردن و کشش انتهایی (۱۰ دقیقه).

 

استفاده ورزشکاران از تجهیزات ایمنی مناسب مثل ساق بند فوتبالیست ها، زانوبند والیبالیست ها و کلاه مورتورسوارها و در مقابل، استفاده نکردن از وسایل سختی که می تواند برای دیگر بازیکنان خطرآفرین باشد؛ مثل دست بند یا گردن بند. در این مورد داوران، مربیان و پزشکان مسابقات باید توجه جدی را مبذول دارند. یکی از موارد مهم که جا دارد در این فرصت نیز به آن اشاره کنیم کفش مناسب ورزشی است که در مبحثی جداگانه به آن اشاره خواهم کرد.

 

اطمینان از شرایط سالم و ایمن محیط ورزش؛ مثلا وجود نداشتن اجسام سخت در کنار زمین.

 

تعدیل درجه حرارت های محیطی افراطی مثل گرما یا سرمای بیش از حد که می تواند موجب گرمازدگی یا سرمازدگی یا عوارض حاصله شود. درتابستان باید ورزشکاران قبل، حین و بعد از مسابقه آب کافی بنوشند. درمورد پیشگیری از سرمازدگی زمستانی در شماره های قبل به طور مبسوط توضیح داده ایم.

 

معاینات قبل از مسابقه که این روزها دراکثر مواقع حداقل استانداردهای علمی آن رعایت نمی شود؛ مثلا ورزشکاران با بیماری های دریچه ای قلب می توانند مستعد مرگ ناگهانی درحین ورزش باشند و … در پایان به مطالعه ای اشاره می کنم که مشخص می کند در صورت رعایت همین اصول ساده تا ۸۰ درصد امکان پیشگیری از بروز آسیب های ورزشی وجود خواهد داشت.

منبع:delgarm.com

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “جلوگیری از آسیب های ورزشی،راههای جلوگیری از آسیب های ورزشی چیست؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

قالب وردپرس