قالب وردپرس

با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟

با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟
با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟
با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟

با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟

با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟::

شما می توانید خیلی زود و از سنین کم به کودک خجالتی کمک کنید که با دوست یابی و شرکت در فعالیت اجتماعی این خجالت را قبل از آنکه برای وی تبدیل به عادت شود کنار بگذارد.

خجالت درواقع نوعی ویژگی شخصیتی درکودکان است،نه یک عیب و نقص که نیازی به دعواوشرمندگی والدین داشته باشد.

این ویژگی با تشویق و حمایت والدین قابل اصلاح است جالب است بدانید دانشمندان می‌گویند خجالتی بودن در بعضی فرهنگ ها مورد پسند و ستایش مردم است و از راه فرهنگ جامعه به کودکان به ارث می‌رسد.

با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟

با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟

ازنظر علمی احساس خجالت،یک واکنش طبیعی نسبت به افرادیامحیط های جدیداست که درحقیقت ترکیبی ازحس ترس و کنجکاوی رادرخود دارد.

شیرخواران با دیدن غریبه‌ها روی‌شان را برمی گردانند.

کودکان نوپا به زمین نگاه می کنند و به پدر یا مادرشان می چسبند و حتی ممکن است در این شرایط به مکیدن انگشت شست بپردازند اما بیشتر بچه‌ها قبل از ۳ سالگی به راحتی با همه ارتباط برقرار می‌کنند و به نظر بسیار اجتماعی می‌آیند اما بعد از این سن، ترس بیشتر کودکان از غریبه‌ها شروع می شود و آن‌ها حس خجالت و شرمندگی را یاد می‌گیرند.

دراین زمان است که ناگهان کوچولوی اجتماعی و برون گرای شما تبدیل به یک کودک خجالتی می‌شود.

 

با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟

به کودکتان برچسب نزنید :

وقتی که برچسب خجالتی بودن یا غیر اجتماعی به یک کودک زده می شود به تدریج او با خودش فکر می کند که واقعا خجالتی و غیر اجتماعی است و این خود تبدیل به یک پیشگویی خود کام بخش می گردد که طی آن کودک خجالتی بودن و رفتار انزواطلبانه را یاد خواهند گرفت.

اگر شخصی بزرگسال می گوید که کودک خجالتی ای دارید و او این حرف را می شنود با گفتن عباراتی نظیر” فرزندم در حقیقت با افرادی که می شناسد زودجوش است” پاسخی مناسب به این اظهار نظرات بدهید.

کودک شما این صحبت شماراخواهد شنید و یقیناآن راخواهد پذیرفت زیرامعیار و مرجع اصلی اوشما هستید.

درباره تجربیات تان با کودکتان صحبت کنید :

اگر کودکتان از خجالتی بودن احساس بدی دارد ممکن است وارد چرخه ای شود که مرتبا آسایش و راحتی اش کمتر و کمتر شود و اعتماد به نفس بسیار ضعیفی داشته باشد. شما می توانید با گفتن خاطرات و تجربیات خودتان هنگامی که محجوب و کم رو بوده اید با این اثرات منفی با کودک خجالتی مقابله کنید. اگر فرزندتان بداند که پدر و مادرش نیز قبلا این مشکل را تجربه کرده اند ولی اکنون توانسته اند افراد جسور و با اعتماد به نفسی باشند نسبت به رفتار خجالتی اش احساس بهتری خواهد داشت.

همچنین این موضوع را به آنها یاد دهید که خجالتی بودن در حد طبیعی چیز صحیح و پذیرفتنی است و اینکه آنها می توانند باتلاش و کوشش به این رفتار غلبه کنند و شخص متفاوتی شوند.

احساس همدلی و همدردی با کودک خجالتی داشته باشید :

وقتی کودکتان از روبه رو شدن و تعامل با دیگران احساس ترس دارد با او همدلی کنید.

وقتی شمابااو همدلی می کنید اوشروع به شناخت احساسات و هیجاناتش و آنچه باعث بروزآنها شده می کند.

بنابراین قادر می شوند که این احساسات را کنترل کند و بر ترسش غلبه کند.

شما بااین کار درحقیقت محیطی مطمئن دراختیار آنها قرار می دهید تاخودرا بی قیدوبند مطرح کنند و خودواقعی شان رابروزدهند.

 

کودکان

فواید و مضرات رفتار برون گرا را شرح دهید:

اگر فرزندتان تلاش می کند که دوستی پیدا کند و کمتر موفق می شود این زمانی خوب است برای آنکه فواید رفتار برونگرا و اجتماعی را برایش شرح دهید تا اگر در اولین تلاشش برای برونگرایی به شکست رسید همه چیز را رها نکند و انگیزه تلاش مجدد داشته باشد. از مزایای مهم رفتارهای اجتماعی مانند توانایی یافتن دوستان جدید، داشتن ساعات خوش و خرم بیشتر با سایر کودکان، داشتن قدرت و موفقیت بیشتر در مدرسه و … برایشان صحبت کنید.

درادامه چنانچه فرزندتان به حدکافی بزرگ است سراغ فوایدطولانی مدت اجتماعی بودن برویدتااهمیت این رفتاربرای شکل دهی آینده اش رادرک کند.

الگوی کودک خجالتی باشید :

کودکان بهتر از هر جمله و نصیحتی توانایی یادگیری از رفتار و ویژگی های والدین شان را دارند.

اگر خواهان داشتن فرزندی برون گرا هستید باید خودتان این گونه باشید.

مرتب دوستانتان را دعوت کنید، هنگامی که در صف ایستاده اید با افراد صحبت کنید و با کودکان دیگر درباره سن و سال فرزندتان صحبت کنید و فرزندتان را در این فعالیتها سهیم و شریک کنید.

هر چه بیشتر با مردم تعامل داشته باشید و از این طریق الگو و نمونه کاملتری از رفتار برونگرا به کودکتان نشان دهید پاسخ بهتری از کودک خجالتی دریافت خواهید کرد.

از مزایای مهم رفتارهای اجتماعی مانند توانایی یافتن دوستان جدید، داشتن ساعات خوش و خرم بیشتر با سایر کودکان، داشتن قدرت و موفقیت بیشتر در مدرسه و … برای کودک خجالتی خود صحبت کنید.

اهداف رفتاری تهیه و تنظیم کنید :

به کودکتان کمک کنید تا اهدافی را برای نگرش برون گرا تدارک ببیند.

اگر واقعا فرزندتان از صحبت کردن با یک شخص جدید احساس بدی دارد می توانید برنامه ساده ای تنظیم کنید که مثلا هر روز به یک شخص جدید یک کلمه بگوید تا اگر او بتواند عادت کند که با صدای بلند و خندان با شخص جدید حرف بزند قادر خواهد بود که این توانایی را ارتقا بخشد.

تک تک فعالیتهای روبه پیشرفت فرزندتان رابه دقت یادداشت کنید وهراز چندگاهی بامرور روندپیشرفتش اوراخوشحال و هیجان زده کنید.

به کودکتان جایزه دهید :

هروقت ملاحظه کردیدکودکتان کارهایش را بی پروا،جسورانه وبرون گرایانه انجام میدهداوراازاین موضوع مطلع کنیدوبرایش جایزه ای بگیرید.

تشویق شدن و جایزه گرفتن می تواند یک محرک عالی برای تشویق کودکان به برون گرا بودن باشد.

انجام کارهای مختلفی مانند تعریف و تمجید از کودک و یا انجام فعالیتها و سرگرمی هایی که کودکتان به شدت به آنها علاقمند است همگی می تواند به کودک شما در فایق امدن بر احساس کم رویی و درونگرا بودن و یافتن دوستان جدید کمک فراوانی کند.

 

خجالت آن قدر ها هم بد نیست!

در پایان به یاد داشته باشید که خجالتی بودن همیشه هم ویژگی بد و نامطلوبی نیست؛

این ویژگی به همراه خود صفات دیگری را هم می‌آورد که مثبت و مطلوب هستند مثلا احتیاط بیشتر، مشاهده دقیق‌تر و گوش دادن بهتر به گفته‌های اطرافیان.

حتی گفته می‌شود کودک خجالتی،درآینده گوش شنوای بهترودوستان وفادارتری خواهند شد.

 

با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟
با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟

منبع:nabzema.ir

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “با کودک خجالتی چگونه برخورد کنیم؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

قالب وردپرس