قالب وردپرس

مهم‌ترین توصیه‌های بهداشتی از خرید تا طرز استفاده از لوازم آرایشی

بهداشتی
بهداشتی
بهداشتی

بازار خرید لوازم آرایشی، داغ داغ است. خانم‌ها مشتری‌های اصلی و پر و پا قرص این مواد هستند اما متاسفانه اكثرا اطلاعات كافی در مورد این وسایل ندارند. انواع مختلفی از لوازم آرایشی در بازار هستند و كیفیت‌های متفاوتی دارند اما این كه كدام یك بهتر یا بدتر هستند، تنها براساس مسائل ظاهری قابل قضاوت نیست. در ضمن نوع، میزان و نحوه مصرف نیز نیازمند داشتن اطلاعات ویژه‌ای است. شاید در این هفته بتوانیم شما را تا حدودی با دانستنی‌های لازم در این زمینه، آشنا كنیم.

بهداشتی
● در جست‌وجوی هویت
پیش از این، استفاده از لوازم آرایشی به وسیله زنان و دختران در موقعیت‌های اجتماعی و یا روزهایی ویژه مرسوم بود ولی این روزها بسیاری از دختران كم سن و سال شهرمان را می‌بینیم كه از غلیظ‌ترین آرایش‌ها در اجتماع استفاده می‌كنند. زیاده‌روی در استفاده از لوازم آرایشی ویژه ایران نیست بلكه اغلب كشورهای خاورمیانه به نوعی با آن دست به گریبان‌ هستند. بدون شك نمی‌توان به هر دختر و زنی كه آرایش می‌كند، برچسب بیمار اجتماعی یا روانی زد زیرا گاهی افراد احساس می‌كنند با مقداری آرایش كردن، غم و اندوه خود را به دلیل نارضایتی عمیق از وضع ظاهری چهره‌شان، تسكین می‌بخشند.
بیشترین اختلال شخصیتی كه به استفاده از لوازم آرایشی به صورت مفرط منجر می‌شود <اختلال شخصیتی نمایشگر> است به طوری كه فرد تمایل دارد خود را در زمینه قدرت، هوش و زیبایی‌ برتر از دیگران جلوه دهد. چنین افرادی تمایل دارند نقطه پرگار دایره توجه دیگران باشند و ضمن ابراز هیجانات خود به صورتی مبالغه‌آمیز به تسكین موقتی دست یابند.
گاهی برخی افراد دلایل شكست شغلی یا پیدا نكردن كار مورد نظر خود را به نامناسبی سر و وضع خود نسبت می‌دهند و تلاش می‌كنند با این روش در پی اصلاح آن برآیند. گاهی جوانان به غلط تصور می‌كنند اگر از مد روز پیروی نكنند، از دیگران عقب می‌مانند و مطرود می‌شوند. در چنین شرایطی برای حفظ شخصیت خود سعی می‌كنند با این روش میانبر، زیباتر از سایر همسالان خود در جامعه ظاهر شوند. شاید بسیاری از جوانان زیبایی ظاهری را این روزها اولین ملاك برای انتخاب همسر مورد علاقه خود بدانند، در حالی كه پیش از این ملاك‌های اساسی مانند میزان تحصیلات، هماهنگی اجتماعی، اخلاق و تعهد ملاك‌های انتخاب جوانان بود. در این شرایط استفاده از اعمال جراحی پلاستیك و استفاده روزافزون از محصولات آرایشی، روش‌هایی برای زیباتر جلوه دادن خود در اجتماع شده است ولی آیا تنها زیبایی ظاهری آن هم از نوع ساختگی، می‌تواند آغازی محكم برای برقراری یك رابطه و ساختن یك زندگی باشد؟ شاید بهتر است جوانان كمی از ظواهر فاصله بگیرند.
● قطب‌های تولید لوازم آرایشی
جهان از نظر كشورهای تولید كننده محصولات آرایشی به سه بخش تقسیم می‌شود: آمریكا، اتحادیه اروپا و ژاپن. این سه منطقه بزرگ‌ترین تولیدكنندگان و صادركنندگان فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی هستند. در هر منطقه تعاریف و قوانین ویژه‌ای برای تولید این محصولات وجود دارد. قوانین،‌ كنترل، ثبت و مواد اولیه مجاز در هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است.
“فرانسه” بزرگ‌ترین تولید كننده محصولات آرایشی و بهداشتی در اتحادیه اروپا است. اعتبار جهانی هر یك از كارخانه‌های تولید كننده این محصولات به موسسه تحقیقاتی، بررسی ایمنی، بررسی حساسیت، بررسی كاربرد، انتخاب نوع بسته‌بندی، ظاهر، رنگ، عطر مطابق با سلیقه مصرف كننده و در نهایت بازاریابی آنها وابسته است.
در ایران بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی از كشورهای دیگر وارد می‌شود و این امر از یك سو محققان ایرانی را تشویق به فرمولاسیون و تولید این مواد در داخل كشور می‌كند و از سوی دیگر گاهی كنترل كیفیت مناسبی بر ورود این محصولات وارداتی وجود ندارد. محصولات زیادی در كشورهای هم‌جوار و یا در داخل كشور با نام‌های معتبر تقلب می‌شود. گاهی بهتر است به جای استفاده از محصولات خارجی كه به تقلبی بودن آن شك دارید، از محصولات داخلی استفاده كنید كه حداقل كنترل دقیق بر فرآیند تولیدشان وجود دارد.
● اشتراك لوازم آرایشی ممنوع
شما هم شاید دیده باشید كه در آرایشگاه‌های بانوان ازیك یا چند لوازم آرایش برای تمام مشتریان استفاده می‌شود. مثلا از یك خط چشم و ریمل برای آرایش چشمان یك نفر استفاده می‌شود و اندكی بعد از همان لوازم آرایشی روی چشمان فرد دیگری استفاده می‌شود. این كار خطر ابتلا به گل‌مژه را افزایش می‌دهد. گل‌مژه عبارت است از التهاب غدد چربی (سباسه) در لبه پلك‌ها و ریشه مژه‌ها كه به صورت آبسه كوچك ظاهر می‌شود. قرمزی، تورم و درد پلك، باز نشدن كامل پلك و یك برجستگی جوش مانند روی پلك از نشانه‌های ابتلا به گل‌مژه است.
برای اینكه بتوانید از ابتلا به گل‌مژه پیشگیری كنید هیچ‌گاه از لوازم آرایشی فرد دیگری استفاده نكنید، فرقی نمی‌كند حتما لازم نیست این وسایل، لوازم آرایشی مشترك در آرایشگاه‌ها باشند بلكه باید تلاش كنید حتی از استفاده از لوازم‌ آرایشی دوست‌تان نیز خودداری كنید.
مطلب دوم این است كه حتما پیش از رفتن به رختخواب آرایش چشمان‌تان را پاك كنید. لوازم آرایشی روی مژه‌ها و اطراف چشم‌ محل مناسبی برای رشد میكروب‌ها هستند و در صورتی كه این كانون‌های میكروبی‌ را از اطراف چشمان‌تان پاك نكنید، می‌توانند موجب ایجاد گل‌مژه و التهاب چشم شما شوند. اگر گل مژه زدید، شامپو بچه ملایم را با آب گرم رقیق كنید و به وسیله یك گوش‌پاك‌كن ریشه مژه‌ها و پلك را هفته‌ای چند بار تمیز كنید تا میكروب‌ها، چربی‌، سلول‌های مرده اضافی پاك و زدوده شوند. شما می‌توانید به راحتی در برابر خواسته دیگران برای استفاده از لوازم شخصی خود، جواب منفی دهید و سلامت پوست و موی خود و دیگران را به خطر نیندازید.
● ردپای جفت
بسیاری از شركت‌های تولیدكننده محصولات آرایشی و بهداشتی در محصولات خود از بقایای جنینی مانند جفت استفاده می‌كنند كه این كار نگرانی‌هایی را از بابت انتقال بیماری‌هایی مثل ایدز و هپاتیت فراهم آورده است. جفت لایه تغذیه كننده جنین در رحم مادر است كه پس از تولد دور ریخته می‌شود. در حال حاضر استفاده از آن در محصولات آرایشی ممنوع شده است ولی برخی كارخانه‌ها ادعا دارند كه مواد موجود در جفت موجب رشد بافتی و برطرف شدن چین و چروك‌ پوست می‌شوند. در حالی كه تحقیقات نشان می‌دهد این مواد هیچ‌گونه اثری برای برطرف كردن چین و چروك‌ ندارند و فقط اثر مرطوب كنندگی بالایی دارند.
سازندگان مواد آرایشی از جفت، تلاش می‌كنند با استفاده از الكل و سایر مواد پاك كننده، جفت را از آلودگی میكروبی پاك كنند ولی باید در نظر داشت این مواد همان‌قدر كه سلول‌ها را می‌كشند، اثر سمی روی سلول‌های بدن نیز دارند و همچنین امكان انتقال ویروس ایدز و هپاتیت همچنان وجود خواهد داشت. آلبومین و كلاژن‌ گاوی تولید شده از گاو‌هایی كه دچار جنون گاوی هستند نیز برای تولید محصولات آرایشی خطرناك است.
● چشمان عنكبوتی با ریمل
اگر به یكی از فروشگاه‌های عرضه لوازم آرایشی سری بزنید، می‌بینید كه این روزها ریمل‌ها در رنگ‌ها و مارك‌های گوناگون صف كشیده‌اند. گاهی ممكن است شما به دلیل مارك معتبر ریمل، آن را خریداری كنید ولی واقعیت این است كه اگر شما بهترین مارك ریمل را نیز خریداری كنید، باز هم ممكن است به آن آلرژی و حساسیت داشته باشید.
با پیگیری‌ وزارت بهداشت تلاش می‌شود بر تولید ریمل‌‌های ساخت داخل كشور نظارت دقیقی وجود داشته باشد و مواد اولیه این ریمل‌ها در كارگاه‌ها و كارخانه‌های تولید این محصولات كنترل شود. شاید شما از گروه افرادی باشید كه هر جنس با مارك خارجی را مطلوب بدانید ولی حقیقت این است كه بسیاری از این ریمل‌های خارجی، در كشورهایی غیر از اسمی كه روی آن نوشته شده است تولید می‌شوند و در واقع انواع تقلبی آن ریمل‌های با مارك اصلی هستند.
وزارت بهداشت در این زمینه نیز تدابیر ویژه‌ای را در نظر گرفته است. نخست آنكه هر شركت وارد كننده لوازم آرایش باید مجوز واردات ریمل را از وزارت بهداشت كسب كند و هر شركت نیز در صورتی این مجوز را كسب خواهد كرد كه آن شركت، جزئیات دقیق اقلام آرایشی وارداتی خود را به وزارت بهداشت، ارائه كند. بنابراین این شركت‌ها موظف هستند جزئیات دقیق این كالاها و اعتبار كارخانه سازنده را با سند و مدرك به وزارت بهداشت ارائه كنند.
درنهایت نمونه‌هایی از این كالاها در آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت، تجزیه و بررسی می‌شود و در صورت بی‌ضرر بودن، مجوز فروش آن كالادر بازارهای ایران صادر می‌شود. ریمل‌ها از نظر شكل ساختاری به دو نوع پودری و مایع در فروشگاه‌های عرضه لوازم آرایشی در ایران وجود دارند. پایه اصلی ریمل‌های مایع به صورت آب و روغن است، ریمل‌هایی كه پایه اصلی آنها روغن است در برابر عرق كردن و ریزش اشك مقاوم هستند ولی خشك شدن آنها روی مژه‌ها به مدت طولانی صورت می‌گیرد. ولی ریمل‌هایی كه پایه اصلی آنها آب است دقیقا برخلاف ریمل‌های روغنی هستند.
ریمل‌های مایه به ویژه انواعی كه پایه اصلی آنها آبكی است، محیط مناسبی برای رشد و نمو میكروب‌ها هستند و با تكثیر این میكروب‌ها و حضور مداوم آنها در نزدیك چشم می‌تواند عفونت‌های چشمی، التهاب، قرمزی، ترشحات غلیظ، خارش و حتی پوسته‌ریزی لبه پلك را ایجاد كنند، همچنین در موارد شدیدتر این ریمل‌‌ها به قرینه چشم آسیب می‌رسانند و در نهایت لك قرنیه و اشكال در بینایی را به وجود می‌آورند. این علایم با ادامه مصرف افزایش می‌یابد. متخصصان توصیه می‌كنند به دلیل حساس بودن ناحیه اطراف چشم، بهتر است از این ریمل‌ها كمتر استفاده شود.
● مواد رنگی و عطر دهنده
همه خانم‌ها نباید از یك رنگ ریمل استفاده كنند. رنگ پوست افراد مختلف با یكدیگر متفاوت است، به همین دلیل هر كس باید از یك رنگ ریمل استفاده كند و این رنگ باید با رنگ پوست او هماهنگ باشد. اگر رنگ مژه‌های شما آن‌قدر روشن و بور است كه ریمل‌های رنگ تیره مثل مشكی یا قهوه‌ای با آن هماهنگی ندارند، می‌توانید از ریمل‌هایی با رنگ‌های روشن استفاده كنید.
ریمل‌هایی با رنگ مشكی برای آرایش در روز اندكی توی ذوق می‌زنند ولی برای استفاده در شب كه نور محیط كمتر است طبیعی‌تر جلوه می‌كنند. این نكته به ویژه برای خانم‌ها كه رنگ ریمل مشكلی را انتخاب می‌كنند، بسیار اهمیت دارد.
وجود مواد رنگی و عطری و یا حتی نگهدارنده موجود در داخل ریمل‌ها نیز می‌تواند حساسیت‌های پوستی ایجاد كند. تولیدكنندگان این محصولات این مواد، برای جلوگیری از خراب شدن تركیبات موجود در آن و گاهی برای مقابله با میكروب‌ها از آنتی‌بیوتیك پیشگیری كننده استفاده می‌كنند، به این ترتیب شانس عفونت كاهش می‌یابد. اگر شما در اثر استفاده از ریمل‌ها دچار حساسیت مداوم می‌شوید، باید منتظر باشید تا مژه‌هایتان ریزش بیشتری داشته باشند و كم پشت شوند.
● پاك كردن ریمل
ریمل‌هایی كه پایه اصلی آنها روغن است به دلیل آنكه به سختی پاك می‌شوند، موجب افزایش ریزش مژه‌ها و چسبندگی آنها می‌شوند. برای پاك كردن انواع ریمل‌های پودری و مایع می‌توانید از آب استفاده كنید اما برای پاك كردن ریمل‌های روغنی كه اصطلاحا <واترپروف> نامیده می‌شوند باید از محلول آب و صابون استفاده كرد. ریمل‌های ضدآب<واترپروف> بیشتر به سلامت مژه‌ها آسیب می‌رسانند و باعث ریزش آنها می‌شوند، به علاوه سختی پاك كردن از این گونه‌ ریمل‌ها از دیگر مشكلات آنها است كه به مژه‌ها آسیب می‌رساند.
گروهی از متخصصان پوست اعتقاد دارند برای پاك كردن این ریمل‌ها اصلا نباید از آب استفاده كرد زیرا ریزش مژه‌ها را افزایش می‌دهد و به دلیل آنكه مژه‌ها رشد كافی ندارند، در صورت ریزش دیرتر ترمیم می‌شوند. حتما خود را عادت دهید بعد از استفاده از ریمل‌ها آنها را پاك كنید و حتی‌الامكان سعی كنید با ریمل نخوابید، زیرا تمام فولیكول‌های مژه كه روی پلك قرار دارند، مسدود شده و احتمال ریزش آنها هنگام شست‌وشو بیشتر می‌شود.

 

● آرایشگاه
ریمل‌ها وسایلی هستند كه به درشت‌تر جلوه دادن چشم‌ها كمك می‌كند. ریمل‌ها انواع متفاوتی دارند: ضخیم كننده، بلند كننده، حجم دهنده، پركننده، ضدآب و معمولی.باید توجه كنید ریمل‌ شما تمام سطح مژه‌ها، از ریشه تا نوك را بپوشاند. برای مژه‌های بالا، قبل از كشیدن برس ریمل روی مژه‌ها، میله ریمل را روی مژه‌هایتان بمالید تا به اندازه كافی رنگ روی مژه‌ها بنشیند. سپس این رنگ را با استفاده از برس ریمل، از پایین تا بالای مژه‌ به خوبی بكشید. اگر این كار را با دقت انجام دهید، مژه‌هایتان به هم نمی‌چسبند و جداجدا از هم باقی می‌مانند.
هنگام ریمل زدن به مژه‌های پایین، میله ریمل را به صورت عمودی نگه داشته و آن را به چپ و راست حركت دهید، مراقب باشید صورت‌تان را لك نكنید. وقتی می‌خواهید بیش از یك بار ریمل بزنید، شانه زدن مژه‌ها بین ریمل زدن سبب می‌شود كه مژه‌هایتان به هم نچسبند. اگر ریمل شما نو است و میزان ریمل روی میله آن زیاد است، اضافه آن را با دستمال پاك كنید.اگر می‌خواهید ماده ریمل بیشتر روی برس آن بنشیند، برس را در داخل ظرف بچرخانید. هیچ وقت آن را در ظرف ریمل بالا و پایین نكنید، چون موجب می‌شود كه ریمل داخل ظرف ‌زودتر از معمول خشك شود.
● ریمل‌های دائم و فرمژه
شاید شما نام آرایش دائم را شنیده باشید، آرایش دائم ابرو، لب و چشم این روزها یكی از معضلات بهداشتی موجود در جامعه است كه در بیشتر موارد بدون انجام استریلازسیون در‌ آرایشگاه‌ها و زیر نظر افراد غیرمتخصص از نظر كنترل بیماری‌های عفونی انجام می‌شود. استفاده از ریمل‌های دائم، شانس عوارضی مانند ایدز و هپاتیت را افزایش می‌دهد. این ریمل‌ها باعث بسته شدن منافذ پوست شده و سبب تغییر رنگ‌ مژه‌ها می‌شوند و به مرور زمان بدشكلی‌هایی را به وجود می‌آورند و بعد از مدتی مژه‌ها استحكام اولیه خود را از دست می‌دهند. استفاده از فرمژه‌هایی كه موجب ایجاد كشش در مژه‌ها می‌شوند، مضر است.
چون مژه‌ها پایه سستی دارند، كشش زیاد آنها می‌تواند استحكام وحالت و زیبایی مژه‌ها را از بین ببرد. اگر شما مژه‌هایی كوتاه دارید می‌توانید به جای استفاده از ریمل‌ها، از محلول روغن بادام و زیتون در داخل لوله ریمل و یا از ماساژ این دو محلول استفاده كنید. زیرا این كار باعث می‌شود تا مژه‌ها بلند شده و استحكام یابند و حالتی ابریشمین پیدا كنند.
● ژل مژه
ژل مژه بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود كه مژه‌هایی پرپشت دارند. اگر شما با وجود ضررهایی كه فرمژه دارد از آن استفاده می‌كنید، می‌توانید پس از آن برای ثابت ماندن حالت مژه‌هایتان از ژل‌مژه استفاده كنید. گاهی از ژل‌ مژه برای جدا كردن مژه‌ها از یكدیگر پیش از ریمل زدن استفاده می‌شود. در این صورت باید صبر كنید ژل خشك شود و سپس ریمل بزنید. به طور كلی هر قدر كمتر از ریمل استفاده كنید، جذابیت چشمانتان بیشتر می‌شود چرا كه طبیعی‌تر جلوه می‌كند.
● كرم پودر
كرم‌پودر معمولا اولین ماده‌ایی است كه خانم‌ها برای آرایش كردن استفاده می‌كنند و اصطلاحا به آن “زیرسازی و پایه آرایش” گفته می‌شود. كرم‌پودر معمولا باید هماهنگ با رنگ پوست انتخاب شود و اصلا نباید رنگ پوست شما را چند درجه روشن‌تر و یا تیره‌تر كند، چون در این صورت بسیار غیرطبیعی جلوه می‌كند و رنگ پوست صورت شما با رنگ بقیه بدنتان تفاوت پیدا می‌كند. برای اینكه بتوانید رنگ هماهنگ با پوست‌تان را برگزینید، مقداری از كرم‌پودر را در امتداد خط فك و آرواره خود بمالید و رنگ آن را در نور طبیعی روز بررسی كنید.
در صورتی كه نتوانید بین رنگ پوست این قسمت از صورت و قسمت‌های دیگر چهره تفاوتی قایل شوید، شما رنگ صحیح را انتخاب كرده‌اید ولی در صورت مشاهده تغییر رنگ پوست صورت، باید انتخاب خود را تغییر دهید. كرم‌پودرهایی با رنگ پایه زرد، بسیار طبیعی‌تر از رنگ‌های دیگر به نظر می‌رسند و برای هر پوستی از معمولی گرفته تا تیره، با توجه به درجه رنگ كرم زیبا هستند. در مقابل تلاش كنید كرم پودری كه پایه رنگ آن صورتی است را كمتر استفاده كنید، چون با مالیدن این كرم‌پودرها به پوست، به نظر می‌رسد كه ماسك به صورت زده‌اید و چهره‌ای مصنوعی پیدا خواهید كرد.
● كرم‌پودر؛ خداحافظی با طراوت و شادابی
استفاده از پن‌كیك و كرم‌پودر در طولانی مدت شادابی و طراوت را از پوست شما می‌ستاند. معمولا هنگامی كه ۲۵ تا ۳۰ سال سن دارید. مقدار كافی از كلاژن در پوست‌تان تولید می‌شود و می‌توان بدون استفاده از این محصولات و فقط استفاده از كرم ضدآفتاب، پوست را در مقابل آثار زیان‌بار نور خورشید، جوان و شاداب نگاه داشت.
ولی با بالا رفتن سن، كلاژن كمتری در پوست ساخته می‌شود و در این سال‌ها استفاده از كرم‌پودر‌هایی طبی كه حاوی كلاژن و كینون است پوست را در برابر رادیكال‌های آزاد محافظت می‌كند. هر كرم‌پودر و پن‌كیك اگر به صورت چند لایه استفاده شود، منافذ پوستی و منافذ غدد چربی را نیز مسدود می‌كند كه در این صورت واكنش‌های آلرژیك پوست صورت خیلی زود نمود پیدا می‌كنند. برخی مواد رنگی و عطر دهنده موجود در پودرها موجب ایجاد حساسیت و قرمزی پوست می‌شوند و بلافاصله پس از قطع مصرف این مواد، بهبود می‌یابند.
به طور كلی استفاده از پن‌كیك‌هایی كه به صورت پودر است بهتر از استفاده از چند لایه كرم پودر است. پن‌كیك حالت براق پوست را ثابت می‌كند و پوست را در برابر تغییرات آب و هوا محافظت می‌كند، عرق را جذب كرده و حالت چربی و روغنی پوست را از بین می‌برد. پن‌كیك‌ها بیشتر به افرادی توصیه می‌شود كه پوستی چرب دارند. اگر شما پوست خشك دارید باید قبل از استفاده از پودر، پوست‌تان را با كرم مرطوب كننده چرب كنید.
● كرم‌پودر به جای كرم ضدآفتاب
شاید سوال شما این باشد كه می‌توان به جای كرم‌های ضدآفتاب از همین كرم‌‌پودرهای معمولی استفاده كرد؟ كرم‌پودر و تركیبات سفیدكننده دارای تركیبات معدنی مانند اكسید روی و تیتانیوم هستند كه منعكس كننده نورخورشید هستند.
بنابراین به عنوان ضدآفتاب به SPF پایین یعنی در حدود (۱۰-۸:)SPF عمل می‌كنند ولی بهتر است ابتدا یك لایه ضدآفتاب با SPF كه برای شرایط آب و هوایی محل زندگی‌تان مناسب است، استفاده كنید و سپس از كرم‌پودرها و سفید كننده روی آن استفاده كنید. در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا و عرق كردن پوست تلاش كنید از پودرها و كر‌م‌های )Light(‌سبك‌تر استفاده كنید. در این صورت امكان تعریق و دفع گرمای بدنتان فراهم می‌شود. در مقابل در فصل سرما استفاده از فرآورد‌ه‌های (Heavy) كه با خشكی پوست مقابله می‌كنند، بیشتر توصیه می‌شود. در فصل تابستان از مرطوب كننده‌ها و در فصل زمستان از نرم‌كننده‌ها بیشتر استفاده كنید.
● خرید كرم‌پودر مناسب
در هنگام خرید پودر مناسب، اولین فاكتوری كه اكثر خانم‌ها به آن توجه می‌كنند رنگ پودر است و فاكتورهای دیگر بهداشتی به فراموشی سپرده می‌شود. اما باید در انتخاب لوازم آرایشی به موارد دیگری نیز توجه شود. نكته اول این است كه شما می‌خواهید آرایشی سبك یا سنگین داشته باشید. مطلب دیگر توجه به نوع پوست‌تان است.
باید قبل از خرید كرم پودر به این مطلب توجه كنید كه شما پوست خشك، چرب و یا معمولی دارید و سپس با توجه به آن محصول مناسب را انتخاب كنید. نكته دیگر توجه به شرایط آب وهوایی محل زندگی شماست.
توجه به دما و رطوبت محیط زندگی‌تان در انتخاب مناسب نقش دارند. باید به سن خود توجه كنید و اگر جوان‌تر هستید پودرها و كرم‌های سبك‌تر را انتخاب كنید تا به سلامت و شادابی پوست‌تان آسیب كمتری وارد كنند.
معمولا فقط كافی نیست مارك كرم‌پودر شما، معتبر باشد چون بسیاری از مارك‌های معتبر این روزها دارای انواع تقلبی نیز هستند. بنابراین بهترین روش این است كه این محصولات را از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های معتبر تهیه كنید و به برچسب كنترل كیفیت كه از سوی وزارت بهداشت روی این محصولات نصب شده، توجه كنید.
● به تاریخ مصرف توجه كنید
گاهی برای شما هم پیش آمده است كه یك پودر را خریداری می‌كنید ولی چون میزان استفاده شما كم است آن را ماه‌ها و حتی سال‌ها نگهداری كرده و فقط گاه‌گاهی از‌ آن استفاده می‌كنید.
در این مدت بسیاری از مواد شیمیایی تشكیل دهنده آن ماده آرایشی دچار تغییر شیمیایی می‌شوند و دیگر از حالت ایمن برای پوست شما خارج خواهند شد. از سوی دیگر این محیط محل مناسبی برای رشد انواع میكروب‌ها، قارچ‌ها و باكتری‌ها خواهد شد. بنابراین فقط تا مدت زمان مشخصی از مواد آرایشی باید استفاده كنید و پس از آن باید آن را دور بریزید.
متخصصان توصیه می‌كنند بیش از شش ماه از یك كرم پودر و یا پن‌كیك استفاده نكنید. مداد چشم و لب نیز نباید بیش از شش ماه مورد مصرف قرار گیرند. رژ لب نیز تا وقتی در یخچال نگهداری شود می‌تواند تا یك سال مورد استفاده قرار گیرد.
در میان مواد آرایشی، رژلب كمترین سهم را در بروز آلرژی دارد گرچه آن هم نباید در برابر نور و هوای گرم قرار گیرد چون فاسد می‌شود. رژلب مناسب از ترك خوردن و خشك شدن لب‌ها جلوگیری می‌كند.
طبق قوانین اداره غذا و داروی آمریكا (FDA)‌ در آمریكا نوشتن تاریخ انقضا روی بسته ضرورتی ندارد در حالی كه در اتحادیه اروپا برای محصولاتی كه دارای قفسه‌ای كمتر از ۳۰ ماه هستند، نوشتن تاریخ انقضا را ضروری دانسته و برای باقی فرآورده‌ها الزامی وجود ندارد.
● لنزهای زیبایی
استفاده از لنزهای رنگی، یكی از لوازم آرایشی است كه كمابیش به وسیله خانم‌ها و گاهی آقایان باب شده است. این لنزها معمولا فقط رنگی هستند و برای تغییر رنگ چشم استفاده می‌شوند. توصیه متخصصان چشم‌پزشكی آن است كه لنز یك جسم خارجی است و تا ضرورتی برای استفاده از آن وجود ندارد نباید از این محصول استفاده كرد. استفاده از لنزهای رنگی فقط با هدف زیبایی یكی از مواردی است كه دلیل قانع كننده‌ای برای استفاده از لنز نیست، ولی به هر حال گاهی برخی افراد از این لنزها استفاده می‌كنند. اهمیت ندادن و تمیز نكردن یا تمیز كردن ناكافی لنز موجب می‌شود كه رسوبات پروتئین‌دار؛ گرد و غبار و موجودات تك سلولی روی سطح لنز را بپوشانند و نه تنها موجبات خارش و قرمزی چشمان شما را فراهم آورند و حتی تا كاهش بینایی چشم، پیش روند.
قبل از گذاشتن و برداشتن این لنزهای رنگی درون چشمان‌تان دست‌هایتان را بشویید. لنزها را با نوك انگشت روی چشمان‌تان بگذارید. فراموش نكنید ناخن‌های بلند باعث خراش قرنیه می‌شوند. اگر قرار است از‌آرایش چشم استفاده كنید آن را به بعد از قرار دادن لنزهای رنگین درون چشمان‌تان موكول كنید. لنزهای رنگی معمولا تاریخ مصرف كوتاهی دارند بنابراین آنها را طولانی‌تر از زمان درج شده روی بسته لنز استفاده نكنید.
هیچ‌گاه از محلول‌های شست‌وشو دهنده و نگاهدارنده‌ای كه قبلا لنز را درون آن گذاشته‌اید، دوباره استفاده نكنید. تلاش كنید قطره‌های چشمی را كه برای استفاده روی لنز تهیه نشده‌اند را در حالی كه لنزهای رنگی درون چشمان‌تان است روی لنز نچكانید چون موجب رسوب این مواد روی لنز می‌شوند. از لوازم آرایشی داخل پلك چشم استفاده نكنید چرا كه ذرات‌ ریزی از آن روی لنزتان می‌نشینند.
● حتما از پاك كننده‌ها استفاده كنید: (پاك‌كن‌ها)
شما ممكن است با توجه به تمام خطراتی كه لوازم آرایشی برای پوست صورت و سلامت چشم و مژه‌هایتان دارند، در نهایت تصمیم بگیرید از این مواد استفاده كنید. در این صورت دست كم اصول بهداشتی را برای آسیب كمتر به سلامت خود رعایت كنید. تنبلی كردن در پاك كردن آرایش از روی صورت، اثرات فاجعه باری بر زیبایی شما باقی می‌گذارد.
بنابراین یكی از شش گروه مواد پاك كننده را برای پاك كردن بقایای مواد آرایشی از روی پوست‌تان انتخاب كنید. شیرپاك‌كن‌ها، كرم‌های پاك كننده، لوسیون تمیز كننده، فوم‌ها و فرآورد‌‌ه‌های كف‌زای صورت، صابون‌های آرایشی را‌هم می‌توان برای ماساژ پوست استفاده كرد و بقایای مواد آرایشی را از روی پوست صورت پاك كرد. این محصولات برای پوست‌های بسیار خشك، پاك‌سازی عمیق و پاك كردن مواد آرایشی و چربی پوست به كار می‌روند.لوسیون‌های تمیز كننده كه دارای مواد شوینده محلول در آب هستند، مواد مناسبی برای پاك‌سازی پوست طبیعی یا مخطط و یا برای درمان چربی بیش از حد پوست در پوست‌های چرب هستند.
فوم صورت (مواد كف‌زا ) در آب ایجاد كف می‌كنند و خیلی سریع صورت را پاك می‌كنند. معمولا برای پاك كردن هر نوع پوستی مناسب هستند. بعد از پاك كردن صورت با یك كرم پاك كننده برای از بین بردن چربی و مواد آرایشی روی پوست می‌توان از آنها استفاده كرد. استفاده از صابون ساده‌ترین روش پاك‌ كردن مواد آرایشی از روی پوست است. صابون‌های معمولی به دلیل PH قلیایی بالا و ناسازگاری با PH پوست برای پاك كردن این محصولات مناسب نیستند. با رسوب املاح نامحلول این صابون‌ها، پوست دچار خارش، كشیدگی و احساس سوزش می‌شود. بنابراین باید حتما از صابون‌های آرایشی استفاده كرد.
استفاده از كرم پاك‌كننده‌ آرایش چشم، خستگی و تورم اطراف چشم را كاهش می‌دهد. پاك‌كننده‌های روغنی دور چشم برای پاك كردن آرایش دور چشم به ویژه ریمل‌های مقاوم به آب مناسب هستند ولی پاك كنند‌ه‌های غیرروغنی برای كسانی كه پوست حساس دارند یا از لنز استفاده می‌كنند، به كار می‌روند.

منبع:vista.ir

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مهم‌ترین توصیه‌های بهداشتی از خرید تا طرز استفاده از لوازم آرایشی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 15 =

قالب وردپرس